Her yaşta sağlıklı olmak ve kendinizi iyi sezmek için her sene sağlık hakimiyetlerinizi yaptırmalısınız. Check-Up hakimiyetlerinde cinsiyet ve yaşa göre bazı değişiklikler bulunmaktadır.
20-40 yaş arası bayanlarda; senelik olarak muayenehane meme muayenesi, göz muayenesi, kan tazyiki hakimiyeti, geniş kan incelemeleri kan sayımı, kolesterol, kan şekeri, karaciğer enzimleri, vitamin bedelleri, böbrek işlev testleri, tiroid işlevleri, idrar analizi vb. hakimiyet edilmelidir. Ayrıca, en az bir kez abdomen USG, tiroid USG ve akciğer röntgeni çekilmeli, zorunlu görülürse takibi yapılmalıdır. Aşılar hakimiyet edilmeli, gerekirse noksan olanlar bitirilmelidir.
Tüm bayanlar her ay kendiliğindene meme hakimiyetini bakımsızlık etmemelidir. 2-3 senede bir pelvik muayene, 20’li yaşlardan itibaren cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından tarama ve Pap smear sebebiyle jinekoloji muayenesi olmalıdır. Gerekirse HPV aşılama programına alınmalıdır.
Benler açısından dermatolog muayenesi yapılmalı, tehlike görülüyorsa takibe alınmalıdır. Aile hikayesi varsa, koroner kalp hastalıkları açısından kardiyolog hakimiyeti yapılmalıdır.
40 yaş üstü bayanlarda; mamogram takibine başlanmalıdır.
Tüm bu hakimiyetlere ek olarak;
50 yaş üstü bayanlarda; osteoporoz tehlikeyi sebebiyle kemik yoğunluğu ölçümü, 10 senede bir kolonoskopi ve menopoz semptomları açısından da değerlendirme yapılmalıdır.
20-40 yaş arası erkeklerde; senelik olarak kan tazyiki hakimiyeti, göz muayenesi, geniş kan incelemeleri kan sayımı, kolesterol, kan şekeri, karaciğer enzimleri, vitamin bedelleri, böbrek işlev testleri, tiroid işlevleri, idrar analizi vb. hakimiyet edilmelidir. Ayrıca en az bir kez abdomen USG, tiroid USG ve akciğer röntgeni çekilmeli, zorunlu görülürse takibi yapılmalıdır. Aşıları hakimiyet edilmeli, gerekirse noksan olanlar bitirilmelidir.
Tüm erkekler her ay kendiliğindene testis muayenesini bakımsızlık etmemelidir. Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar açısından tarama yapılmalı ve gerekirse HPV aşılama programına alınmalıdır. Benler açısından dermatolog muayenesi yapılmalı, tehlike görülüyorsa takibe alınmalıdır. Aile hikayesi varsa, koroner kalp hastalıkları açısından kardiyolog hakimiyeti yapılmalıdır.
40 yaş üstü erkeklerde; bu hakimiyetlere ilave olarak, prostat değerlendirmesi için bevliye muayenesi önerilmektedir.
50 yaş üstü erkeklerde; kolonoskopi hakimiyeti ve osteoporoz tehlikeyi sebebiyle kemik yoğunluğu ölçümü yapılan Check-Up hakimiyetlerine ilave edilmelidir.